Om oss

Värdskap och passion

Idén om ett maraton i Helsingborg föddes hösten 2012 då initiativtagarna Andreas Gartmyr & Simon Wikstrand först började leka med tanken om ett nytt långdistanslopp. Snabbt insåg de båda att Helsingborg erbjuder en stor variation i både underlag och miljö, samtidigt som stadens kuststräcka och naturliga landborg är unika i maratonsammanhang. Så en söndagseftermiddag i centrala Helsingborg började arbetet med att bygga Sveriges nya maraton. Drygt två år senare gick första upplagan av Helsingborg Marathon med närmre 3300 löpare på startlinjen. The rest is history.

Men HBGM är så mycket mer än personerna nedan. Vi tänker på våra drygt 500 fantastiska funktionärer som ser till att arrangemanget blir något utöver det vanliga och ett minne för livet. Värdskap och passion är begrepp som genomsyrar vår verksamhet och alla deltagare ska känna sig välkomna och omhändertagna. Tillsammans med vår engagerade publik gör vi Helsingborg Marathon till en riktig folkfest!

Frågor på det?

För allmänna frågor hänvisar vi i första hand till vår FAQ och i andra hand till vår löparservice på marathon@hbgm.se. Behöver du komma i kontakt direkt med någon i vår dagliga verksamhet finner du kontaktuppgifter nedan.

Runners Society Helsingborg / Helsingborg Marathon
Kullagatan 38
25220 Helsingborg

Erik Alnervik

Projektledare – Han den snabbe
Familj: Frun Anna och barnen Agnes och August
Intressen: Löpning / jakt / bakning
Områden: Marknad / admin / projektledning friskvård
Mail: erik@hbgm.se
Tele: 072-2322016
Instagram: @erikalnervik
LinkedIn: Erik Alnervik

Andreas Gartmyr

Projektledare – Han utan skor
Familj: Frun Johanna, barnen Lillo och Elsa samt katterna Monster och Kalis
Intressen: Löpning / filma / åka longboard
Områden: Utveckling / film / projektledning event
Mail: andreas@hbgm.se
Tele: 070-8257711
YouTube: andreasgartmyr
Instagram: @andreasgartmyr
LinkedIn: Andreas Gartmyr

Fredrik Wikerberg

Projektledare – Han som inte springer
Familj: Frun Malin och barnen Ella, Petter, Charlie och Svante
Intressen: Fotboll/ mat/ resa
Områden: Sponsorvård / ekonomi / admin
Mail: fredrik@hbgm.se
Tele: 070-9903011
Instagram: @fredrikwikerberg
LinkedIn: Fredrik Wikerberg

Ulrika Fridolf

Tävlingsledning – Hon som hellre promenerar
Familj: Sambon Tobias
Intressen: Komplicerad matlagning / frågesport / gamla böcker
Områden: Kommunikation
Mail: ulrika@helsingborgmarathon.se
Instagram: @ulrikafridolf
LinkedIn: Ulrika Fridolf

Jonas Persson Gram

Tävlingsledning – Han med glöd och alltid röd
Familj:
Frun Pernille, barnen Greta och Cornelia samt katten Mimmi
Intresse: Löpning / trädgård / evenemang
Områden: Stadsdelsfesten
Mail: jonas@helsingborgmarathon.se
Instagram: @jonas.persson.gram

Johan Lundgren

Tävlingsledning – Banchef af Guds Nåde
Familj: 
Sambon Gunnel, tre vuxna barn, Annie, Simon och Ludwig.
Intresse: Marathonlöpning / matlagning / historia
Områden: Banan / växlingsstationer
Mail: johan@helsingborgmarathon.se
Instagram: @lundgren.johan
LinkedIn: Johan Lundgren

Anton Marmelid

Tävlingsledning – Han med kartan
Familj:
Sambo med katten Zelda
Intressen: Orientering / springa ultralångt / datorspel
Områden: Logistik
Mail: anton@helsingborgmarathon.se
Instagram: @marmeladen219

Jens Andersson

Tävlingsledning – Han som springer långt
Familj: Sambon Pia, hennes tre barn och katten Tyson
Intresse: Ultralöpning / chiliodling / Padel
Områden: Dole Kids Run
Mail: jens@helsingborgmarathon.se
Instagram: @ultrarunnerjens